Info-blog

O czym jest ten blog?

Info-blog to blog, w którym osoby praktycznie znające zagadnienia dotyczące poszukiwania informacji w internecie, dzielą się spostrzeżeniami, uwagami, wiedzą. Informujemy o znalezionych ciekawych projektach, bezpłatnych narzędziach ułatwiających poszukiwanie informacji i ich organizowanie.

Blog jest aktualnie związany ze świadczącą usługi infobrokerskie firmą infopoint.pl.

Czytaj dalej »

 
Blog

Jakie masz zainteresowania?

Bo ja interesuję się Futsalem, Sportem żużlowym, Alpinizmem, Wspinaczką skalną, III Rzeszą, WTS Wrocław, Produktem (Biznes), Ceną, Astronomią, Rozgrywkami ligowymi, Magią, Pojęciem itd.
Co to jest WTS Wrocław?! Powinienem chyba wiedzieć… Skąd ta lista? Z moich preferencji dotyczących reklam na Facebooku. Fakt zbierania informacji i ich przekazywania innym reklamodawcom jest już czymś zupełnie naturalnym. Jednak moje zdumienie budzi stworzona przez FB lista moich zainteresowań, która ma być kryterium wyboru wyświetlanych reklam. Bardzo jestem ciekaw algorytmu, który sprawił, że magia, pojęcie (?!), III Rzesza, futsal (co to jest?) albo żużel (którego nie znoszę) znalazły się na liście rzeczy, które budzą moje zainteresowanie – nie budzą i nigdy nie budziły, nie potrafię domyślić się pokrewieństwa tego, co oglądam i czytam z tą listą. Reklamy dotyczące tych dziedzin będą dla mnie mocno irytujące. Domyślam się, że czynnikiem, który wpływa na kształt tej listy, jest także aktywność znajomych na FB. Pomysł może i nie jest najgorszy, ale efekty sugerują, że realizacja szwankuje.
 

Filter Bubble

Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał o problemie „bańki filtrów” (filter bubble)? Problem, który tak nazwał Eli Pariser, można streścić następująco: internet staje się coraz bardziej spersonalizowany, algorytmy wybierające informacje, pliki multimedialne, reklamy itp. działają tak, żeby odbiorca otrzymywał to, co mu się podoba. Odbiorca otrzymuje dane wyselekcjonowane na podstawie dotychczasowych działań oraz danych statystycznych określających upodobania użytkowników linuxa, związanych z lokalizacją itp. Jeśli nie widzieliście, zachęcam do obejrzenia wykładu Parisera w TED.

Czytaj dalej »

 

Information is not music…

„Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is the best…” – Frank Zappa.

Informacja nie jest ani miłością ani muzyką, ale muzyka zawsze zawiera pewne informacje. Podobnie jak słoje drzewa mogą powiedzieć coś o jego wieku, tak i utwór muzyczny może być przynajmniej nośnikiem informacji o samym sobie, informacji, która pozwala na identyfikację i opis dzieła oraz jego porównywanie z innymi utworami.

Czytaj dalej »

 

Bezpieczeństwo danych, czyli garść komunałów…

Parę lat temu media obiegło rewelacyjne zdjęcie jednego z wysokich urzędników ministerialnych w Wielkiej Brytanii, który trzymał w ręce kartkę z tajnymi danymi …odwróconą zapisaną stroną w stronę dziennikarzy. Niestety, zdjęcia nie zachowałem i nie mogę go teraz odszukać… Czytaj dalej »

 

Infobrokerzy w mediach (linki)

Zachęcam do posłuchania wywiadu Radia Eska z Patrycją Hrabiec-Hojdą z agencji Infobrokerska.pl „Kim jest broker informacji„…

Czytaj dalej »

 

iProfesor, czyli… wspomnienia z mijającego roku

Dawno, dawno temu, dokładnie 4 marca 2011 otrzymałem piorunującą wiadomość z serwisu OPI: „Z przyjemnością informujemy, że jesienią 2010 roku pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego została wdrożona nowa platforma społecznościowa dla naukowców iProfesor. Obecnie stanowi ona najdynamiczniej rozwijący się tego typu projekt w Polsce i jedną z niewielu takich inicjatyw na świecie.” Ten superdynamiczny, prawie jedyny w swoim rodzaju serwis na świecie, śmiercią naturalną padł przed drugimi urodzinami. Byłoby to zaskakujące, gdyby nadal istniał.

Czytaj dalej »

 

Kompetencje infobrokera

Na stronie http://www.kwalifikacje.praca.gov.pl/ opublikowane zostały nowe standardy kwalifikacji zawodowych – m.in. standardy kwalifikacji dla zawodu infobrokera. Zachęcamy do lektury. Więcej szczegółowych informacji na blogu Patrycji Hrabiec-Hojdy z Agencji Infobrokerska.pl.

 

…i jeszcze parę lat minęło!

Reaktywacja sprzed 3 lat była żałośnie nieudana – skończyła się na wielu niedokończonych szkicach. Od tamtej pory pojawiło się pewnie ok. tysiąca ciekawych aplikacji, które ułatwiają życie, wielokrotnie więcej takich, które je utrudniają i wiele takich, które służą nie wiadomo czemu. Trudno uwierzyć, ale to był czas, gdy Facebook był w naszym kraju mniej popularny od Naszej Klasy :). Wszystkie szkice skasowane, jako nieaktualne – wiele zmieniło się w ciągu tych trzech lat… Czytaj dalej »

 

Minął rok…

…od ostatniego wpisu na blogu. Tym samym poprzedni wpis o wyszukiwarce OPP stał się ponownie aktualny (a nawet prawie się zdezaktualizował). Przerwa była długa, bo jej powodów było wiele. Do najważniejszych – poza czysto prywatnymi – zaliczyłbym wyczerpanie się dotychczasowej dominującej formuły bloga: publikacji informacji o często niszowych projektach internetowych. Informacje poświęcone projektom z zakresu sieci semantycznej będą pojawiały się nadal, ale tzw. ciekawostki Web 2.0 już nie. Postaramy się także nieco uważniej śledzić inne trendy rozwoju systemów informacyjno wyszukiwawczych, zwracając uwagę w szczególności na teoretyczne uwarunkowania tego rozwoju.

Podczas naszej nieobecności pojawiło się w polskim internecie kilka interesujących stron zajmujących się tym, co i nas zajmuje najbardziej – raczej wąsko niż szeroko (a przy okazji nietrafnie) rozumianej sieci semantycznej. Szczególnie godny polecenia jest blog SemanticSchool – bardzo klarowne i kompetentne przedstawienie bardziej i mniej podstawowych zagadnień związanych z siecią semantyczną. Problemy sieci semantycznej traktowane są tam raczej z perspektywy konstruktora niż użytkownika, co bynajmniej nie oznacza, że blog nie jest interesujący dla zwyczajnych użytkowników sieci.

 

Katalogi Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

Nieuchronnie zbliża się 30 kwietnia kolejnego roku a zatem musimy podjąć decyzję o OPP, której konto zasilimy 1% naszego podatku. Gdzie możemy szukać list OPP, informacji o ich działalności i raportów finansowych? Czytaj dalej »