Info-blog

O czym jest ten blog?

Info-blog to blog, w którym osoby praktycznie znające zagadnienia dotyczące poszukiwania informacji w internecie, dzielą się spostrzeżeniami, uwagami, wiedzą. Informujemy o znalezionych ciekawych projektach, bezpłatnych narzędziach ułatwiających poszukiwanie informacji i ich organizowanie.

Blog jest aktualnie związany ze świadczącą usługi infobrokerskie firmą infopoint.pl.

Czytaj dalej »

 
Blog

Wybory, wybory, wybory…

Moim faworytem w wyborach prezydenckich w USA był i zapewne będzie nadal …portal politifact.com. Portal politifact.com zajmuje się weryfikacją opinii, uwag, zarzutów, obietnic itp. wygłaszanych przez polityków amerykańskich; zajmuje się wyręczaniem wyborców i sprawdzaniem informacji, do których odwołują się kandydaci w wyborach prezydenckich w USA. Chcąc nie chcąc kandydaci przed wyborami składają wyborcom propozycje, polemizują odwołując się do faktów, zarzucają coś swoim oponentom. Czasem sprawdzić informacje jest trudniej, czasem łatwiej, ale zysk zawsze jest ten sam: wyborcy mają duże ułatwienie, jeśli interesuje ich ocena wiarygodności kandydata. Weryfikacja twierdzeń wygłaszanych przez kandydatów prowadzona jest „na bieżąco”, choćby w trakcie debaty telewizyjnej (link). Oceny stopnia prawdziwości wypowiedzi nie są zero-jedynkowe, ale dopuszcza się także „raczej prawdziwe”, „na wpół prawdziwe”, „raczej fałszywe”. Dzięki temu udaje się ocenić także wzajemne zarzuty oparte na różnego typu niedomówieniach, insynuacjach, sugestiach. Kliknijcie i sprawdźcie sami.

Czytaj dalej »

 

Podstawowe funkcje Google cd.

Dwa uzupełnienia do poprzedniej notatki o operatorach wyszukiwania zaawansowanego w Google. O jednym zapomniałem, o drugim źle myślałem. Po pierwsze, operator numrange – pozwala odnaleźć liczby ze wskazanego przedziału. Używa się go tak: numrange:n..m. Na przykład: godzilla numrange:1990-1999 lub po prostu godzilla 1990..1999 – gdy chcemy znaleźć informacje o filmie o Godzilli z lat 90-tych, dokładnie nie pamiętamy, z którego roku. Uprzedzam, operator bardzo mało efektywny na przykład przy poszukiwaniu przez Google artykułów w cenach w oczekiwanym przedziale, sami spróbujcie – za dużo przypadkowych wyników.

Czytaj dalej »

 

Podstawowe funkcje Google

Użytkownicy Google nadspodziewanie często zapominają o prostej, podstawowej zasadzie pozwalającej wyeliminować trochę śmieci z listy wyszukiwania: korzystaj z różnych możliwości wyszukiwarki. W trakcie szkoleń okazuje się, że nie wszyscy pamiętają/wiedzą o podstawowych funkcjonalnościach wyszukiwarki Google, więc krótko przypominam raz jeszcze o kilku najważniejszych funkcjach – operatorach wyszukiwania zaawansowanego, których używanie oszczędza czas i ułatwia dotarcie do potrzebnych źródeł.

Czytaj dalej »

 

Nie wystarczy znaleźć…

Wyobraźcie sobie taką sytuację: budzimy się któregoś dnia, włączamy komputer, siadamy do pracy… wiemy, że ściągaliśmy kiedyś artykuł, który dziś będzie dla nas ważny, ale gdzie on jest… tak, w tym katalogu, tylko że w tym katalogu mam 1000 nieuporządkowanych plików*. Kiedy popełniliśmy błąd? Przy dziesiątym pliku? Setnym? Moim zdaniem przy pierwszym. Brak przemyślanego od początku porządku w dokumentach mści się brakiem czasu. Tracimy czas szukając czegoś, co już kiedyś znaleźliśmy. Czytaj dalej »

 

Jeśli widzę dalej…

…to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów. Te słowa, które miały ponoć wyrażać szacunek Newtona do dokonań poprzedników, stanowią motto Google Scholar – wyszukiwarki publikacji naukowych. Wyszukiwarki, dodajmy, do której trudno mieć poważne zastrzeżenia (no, może jedno: można ją oszukać – więcej na ten temat w artykule Manipulating Google Scholar Citations and Google Scholar Metrics: simple, easy and tempting). Czytaj dalej »

 

Jakie masz zainteresowania?

Bo ja interesuję się Futsalem, Sportem żużlowym, Alpinizmem, Wspinaczką skalną, III Rzeszą, WTS Wrocław, Produktem (Biznes), Ceną, Astronomią, Rozgrywkami ligowymi, Magią, Pojęciem itd.
Co to jest WTS Wrocław?! Powinienem chyba wiedzieć… Skąd ta lista? Z moich preferencji dotyczących reklam na Facebooku. Fakt zbierania informacji i ich przekazywania innym reklamodawcom jest już czymś zupełnie naturalnym. Jednak moje zdumienie budzi stworzona przez FB lista moich zainteresowań, która ma być kryterium wyboru wyświetlanych reklam. Bardzo jestem ciekaw algorytmu, który sprawił, że magia, pojęcie (?!), III Rzesza, futsal (co to jest?) albo żużel (którego nie znoszę) znalazły się na liście rzeczy, które budzą moje zainteresowanie – nie budzą i nigdy nie budziły, nie potrafię domyślić się pokrewieństwa tego, co oglądam i czytam z tą listą. Reklamy dotyczące tych dziedzin będą dla mnie mocno irytujące. Domyślam się, że czynnikiem, który wpływa na kształt tej listy, jest także aktywność znajomych na FB. Pomysł może i nie jest najgorszy, ale efekty sugerują, że realizacja szwankuje.
 

Filter Bubble

Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał o problemie „bańki filtrów” (filter bubble)? Problem, który tak nazwał Eli Pariser, można streścić następująco: internet staje się coraz bardziej spersonalizowany, algorytmy wybierające informacje, pliki multimedialne, reklamy itp. działają tak, żeby odbiorca otrzymywał to, co mu się podoba. Odbiorca otrzymuje dane wyselekcjonowane na podstawie dotychczasowych działań oraz danych statystycznych określających upodobania użytkowników linuxa, związanych z lokalizacją itp. Jeśli nie widzieliście, zachęcam do obejrzenia wykładu Parisera w TED.

Czytaj dalej »

 

Information is not music…

„Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is the best…” – Frank Zappa.

Informacja nie jest ani miłością ani muzyką, ale muzyka zawsze zawiera pewne informacje. Podobnie jak słoje drzewa mogą powiedzieć coś o jego wieku, tak i utwór muzyczny może być przynajmniej nośnikiem informacji o samym sobie, informacji, która pozwala na identyfikację i opis dzieła oraz jego porównywanie z innymi utworami.

Czytaj dalej »

 

Bezpieczeństwo danych, czyli garść komunałów…

Parę lat temu media obiegło rewelacyjne zdjęcie jednego z wysokich urzędników ministerialnych w Wielkiej Brytanii, który trzymał w ręce kartkę z tajnymi danymi …odwróconą zapisaną stroną w stronę dziennikarzy. Niestety, zdjęcia nie zachowałem i nie mogę go teraz odszukać… Czytaj dalej »

 

Infobrokerzy w mediach (linki)

Zachęcam do posłuchania wywiadu Radia Eska z Patrycją Hrabiec-Hojdą z agencji Infobrokerska.pl „Kim jest broker informacji„…

Czytaj dalej »