SWICKI – kolejna wyszukiwarka Web 2.0

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

SWICKI – kolejna wyszukiwarka Web 2.0

SWICKI to kolejna dość nowa wyszukiwarka, która jest współtworzona przez internetowe społeczności. Swicki to właściwie nie tyle wyszukiwarka, co cała duża sieć wyszukiwarek tematycznych, tworzonych przez użytkowników. Każdy, kto zechce, może w bardzo prosty sposób stworzyć swoją własną tematyczną wyszukiwarkę: wystarczy

  • wybrać wygląd wyszukiwarki, podać kilka-kilkadziesiąt terminów, które uznamy za najbardziej popularne dla naszego tematu, podać tytuł wyszukiwarki i jej krótki opis
  • przetestować działanie wyszukiwarki na podanych słowach kluczowych, wskazać ewentualnie naszą stronę, z którą będzie tematycznie powiązana wyszukiwarka, wskazać strony „priorytetowe” dla tematyki naszej wyszukiwarki
  • opublikować naszą SWICKI-wyszukiwarkę – wyszukiwarka może być opublikowana na naszej prywatnej lub firmowej stronie internetowej, lub tylko na stronach Eurekster Swicki.

Potem wystarczy już tylko poinformować znajomych o naszej wyszukiwarce i zaprosić do współpracy.

Swicki Builder
Pierwsza strona Swicki Builder
Dalsza praca nad wyszukiwarką polega na ręcznym ustawianiu wyników dla poszczególnych terminów wyszukiwania. Przez głosowanie na witryny pojawiające się w wynikach wyszukiwania (lub przeciwko nim) wszyscy użytkownicy wyszukiwarki wywierają wpływ na jakość efektów wyszukiwania. Każdy użytkownik ma także prawo zaproponować swoje źródła wyszukiwania. Osoba poszukująca informacji może także zadać pytanie wprost użytkownikom danego Swicki (przez kliknięcie w ‘Ask the community for help’). Funkcjonalność wyszukiwarki jest naprawdę wysoka.

Swicki E-Books
Prezentacja wyników wyszukiwania w Swicki E-Books
Swicki wstępnie opiera się na stronach indeksowanych przez Yahoo oraz tych, które wskażemy jako podstawowe źródła danych. Dlatego początkowo efekty wyszukiwania dla polskich stron internetowych mogą pozostawiać trochę do życzenia i będziemy mieli trochę pracy, jeśli zechcemy na przykład stworzyć wyszukiwarkę dla naszego miasta lub regionu.

W przeciewieństwie do COLLARITY mamy w Swicki do czynienia raczej z większym wpływem „ręcznego sterowania” wynikami niż z procesem samodzielnego uczenia się przez program wyszukiwania. Póki co, daje to lepsze rezultaty, także dzięki temu, że przyporządkowanie do określonych preferencji wyszukiwania odbywa się nie na podstawie analizy historii wyszukiwania, ale przez nasz swobodny wybór tematu z katalogu Swicki. Temat wyszukiwania wybieramy z katalogu lub poszukujemy odpowiedniego Swicki za pomocą wyszukiwarki. Możemy też przeglądać dostępne Swicki alfabetycznie – aktualnie jest ich jednak ponad 53 tys., więc przeszukiwanie alfabetyczne nie jest zbyt wygodne i raczej mało efektywne. Od grudnia ilość Swicki wzrosła o ponad 10 tysięcy. Polskich Swicki jest w tym niestety stosunkowo niewiele.

Zapraszam do Swicki poświęconego Wrocławiowi…

Artur Machlarz

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.