…i jeszcze parę lat minęło!

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

…i jeszcze parę lat minęło!

Reaktywacja sprzed 3 lat była żałośnie nieudana – skończyła się na wielu niedokończonych szkicach. Od tamtej pory pojawiło się pewnie ok. tysiąca ciekawych aplikacji, które ułatwiają życie, wielokrotnie więcej takich, które je utrudniają i wiele takich, które służą nie wiadomo czemu. Trudno uwierzyć, ale to był czas, gdy Facebook był w naszym kraju mniej popularny od Naszej Klasy :). Wszystkie szkice skasowane, jako nieaktualne – wiele zmieniło się w ciągu tych trzech lat…

Przegląd wpisów sprzed paru lat wprawił mnie w bardzo nostalgiczny nastrój. Wiele ciekawych pomysłów przepadło bez śladu, część nie bez śladu, ale też przepadła. Wiele nieciekawych rzeczy jest nadal tak samo mało ciekawych jak 5 lat temu (patrz np. „rewolucyjna” Hakia).

Mam przykre wrażenie, że idea sieci semantycznej pozostała tylko ideą. Technologia semantyczna naturalnie wciąż się rozwija i ma coraz szersze zastosowanie. Jednak wizja Timothy Berners Lee dotycząca całej sieci jest nadal tak samo fantastyczna jak parę lat temu. Nie wierzę już w sieć semantyczną – zgadzam się z jej krytykami, że to ślepa uliczka. Piękne idee, których nie daje się zrealizować, przestają być piękne. To, że sieć semantyczną nazwano web 3.0 nie oznacza, że faktycznie po web 2.0 musi się pojawić właśnie ona. Idea sieci pragmatycznej – to inna sprawa. Nie wymaga wiary w twórców stron internetowych i w …Google. Dlaczego Google? Cóż innego mogłoby skłonić webmasterów do wysiłku niż sprawy związane z pozycjonowaniem?

Problemy sprzed 5 lat nadal są nierozwiążane: nadal problemem jest filtrowanie informacji. Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebujemy pełnej świadomości użytkowania sieci. Systemy informacyjno-wyszukiwawcze wręcz nadskakują z pomocą – Google nie prezentuje po prostu wyników wyszukiwania: różnicuje wyniki względem historii wyszukiwania, lokalizacji i wielu innych danych. Hierarchią w wynikach wyszukiwania zaczęła rządzić statystyczna analiza sytuacji wyszukującego. Wyzwaniem zaczyna stawać się uwolnienie z tych ograniczeń i odkrywanie nowych wartościowych źródeł wiedzy.

W każdym razie przez ostatnich pięć lat braku aktywności bloga INFOPOINT.PL nadal działał – zdobywaliśmy doświadczenie, rekomendacje, wiedzę, umiejętności. Enhanced by ZemantaMoże tym razem uda się nowe otwarcie bloga :).

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.