MindMapping online.

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

MindMapping online.

Poza bubbl.us w sieci istnieje jeszcze parę aplikacji pozwalających na tworzenie map myśli w trybie online: MindMeister, Mindomo, Thinkature i Kayuda.
Większe możliwości niż bubble.us oferuje program MindMeister. Nie tylko pozwala na współpracę w trybie online w czasie rzeczywistym ale posiada też inne funkcje niedostępne w innych aplikacjach.
MindMeister pozwala na przykład na import map przygotowanych w aplikacjach Freemind, Mindmanager i eksport przygotowanej online mapy do edycji w trybie offline. Można także przygotowaną mapę eksportować do pliku graficznego.

MindMeister umożliwia także wpisywanie linków do zewnętrznych zasobów (zdjęć lub stron internetowych). Współpracę w trybie online ułatwia także skrót do skype’a naszego wspołpracownika pojawiający się wraz z informacją o aktualnie współedytujących mapę. MindMeister wyróżnia także kolorystycznie elementy wprowadzane przez poszczególne współpracujące nad daną mapą osoby.
Aplikacja ta nie jest jeszcze w pełni swobodnie dostępna: należy zamówić newsletter MindMeister, żeby dostać „invitation code” do wersji beta. To ma się zmienić w ciągu kilku najbliższych tygodni i program ma być ostatecznie gotowy.

Najbardziej rozwinięty graficznie jest chyba program Mindomo:
.

Mindomo - bezpłatne narzędzie do sporządzania map myśli
Mindomo – mapa możliwości programu
Mindomo, posiada funkcje standardowe dla tego rodzaju aplikacji. W graficznych możliwościach można się jednak wręcz nieco pogubić, osobiście preferuję bardziej ascetyczne aplikacje. W Mindomo można używac własnych grafik, zdjęć, można także wpisywać linki do zewnętrznych danych. Wygodna jest możliwość zwijania i rozwijania haseł przez klikanie na +/- przy haśle. Sporym mankamentem Mindomo jest brak funkcji export/import – twórcy programu pracują nad udostępnieniem tej funkcji. Mindomo pozwala na zachowanie 7 map prywatnych – pozostałe programy tylko 1. Nie ma ograniczeń dla ilości map dostępnych publicznie.Czwartym dostępnym online programem do mindmapping jest Thinkature:
Thinkature
Thinkature pozwala na współpracę online, ułatwia ją chat ze współpracownikiem w oknie projektu. Thinkature niestety także nie pozwala na import i eksport dokumentów z innych programów. Jego zaletą jest możliwość umieszczania grafik i obrazków z innych źródeł. Jest graficznie niezbyt złożony, raczej na poziomie bubbl.us. Nie pozwala też na dodawanie linków na mapie.Kayuda to raczej społecznościowy serwis typu wikipedia, niż narzędzie do współpracy firmowej lub prywatnej. Kayuda służy opracowywaniu haseł encyklopedycznych w formie map:
hasło
Hasło „Alkohol” w Kayudzie.
Najbardziej zaawansowana i wygodna wydaje się aplikacja MindMeister. Przede wszystkim dzięki prostej obsłudze, funkcjom import/export i – tego brakuje w bubbl.us i thinkature – możliwości graficznego określania wpisów jako np. problematycznych, dodawania komentarzy do wpisów itp.

AM

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

2 komentarze

ArekLData wysania7:00 pm - Sie 26, 2009

Dzięki wielkie za ciekawe zebranie informacji o programach do mindmapping. Ja ze swojej strony dodam, że mimo iż lubię bubbl.us za szybkość i prostotę to niestety nie obsługuje polskich znaków.

ArekLData wysania7:00 pm - Sie 26, 2009

Dzięki wielkie za ciekawe zebranie informacji o programach do mindmapping. Ja ze swojej strony dodam, że mimo iż lubię bubbl.us za szybkość i prostotę to niestety nie obsługuje polskich znaków.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.