Wyniki wyszukiwania w Google bez URL?

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Wyniki wyszukiwania w Google bez URL?

Parę lat temu Google testowało istotną (moim zdaniem) zmianę w prezentacji wyników wyszukiwania w urządzeniach mobilnych: na liście wyników nie był pokazywany docelowy URL, maskowany nazwą strony. Nie pamiętam z jakim odzewem spotkały się te testy, z dużym niepokojem odnotowałem sygnały, że Google do tego pomysłu wraca (patrz tutaj lub tutaj). Pozycja wyszukiwarki Google jest tak dominująca, że wszelkie zmiany wpływające na widoczność niektórych danych, są wręcz kluczowe dla dostępu do informacji tzw. zwyczajnych użytkowników: użytkowników nie zastanawiających się nad mechanizmami działania wyszukiwarek, mechanizmami selekcji źródeł. Jakie ryzyko wiąże się z wycinaniem URL z listy wyników? To wręcz oczywiste: wyszukując dokumenty odpowiadające na jakieś hasło będziemy pozbawieni możliwości wyboru źródła, ponieważ pozostanie ono dla nas niejawne do momentu kliknięcia w link. Będziemy niejako skazani na zaufanie hierarchii wyników ustalonej przez wyszukiwarkę. Nawet jeśli aktualne testy dotyczą tylko urządzeń mobilnych, przeniesienie tego rozwiązania na inne wersje wyszukiwarki Google raczej nie okaże się niemożliwe…

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem personalizacji wyników wyszukiwania i wszelkich innych technologicznych „usprawnień”, które w praktyce odbierają nam swobodę wyboru i dają algorytmom (i ich autorom oraz właścicielom) rosnącą władzę nad publikowanymi otwarcie zasobami informacyjnymi. Jeśli nawet istotna część użytkowników nie jest zainteresowana faktycznym wybieraniem źródeł i ufa wyszukiwarce wręcz bezgranicznie, to nie oznacza, że powinniśmy ten stan rzeczy akceptować i niejako sankcjonować wprowadzając stosowne rozwiązania techniczne. Kierunek rozwoju Google (rozwoju powolnego, ale konsekwentnego) powinien być dla użytkowników raczej niepokojący.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.