Wizualizacja wyników wyszukiwania

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Wizualizacja wyników wyszukiwania

Wizualizacja wyników wyszukiwania może być pomocna w szybkim zorientowaniu się w wartości linku: niezależnie od tego, czy będzie to wizualizacja w sensie miniaturki obrazu strony, czy też obraz samotworzącej się i samoorganizującej mapy zależności między wynikami wyszukiwania.

Samoorganizujące się mapy i chmurki tagów możemy pooglądać w przynajmniej dwóch ze znanych mi metawyszukiwarek: Kartoo i Quintura. Kartoo jest nieco bardziej estetyczne, wymaga zainstalowanej wtyczki flash. Wyniki wyszukiwania są przedstawiane tak:

kartoo
Kartoo – prezentacja wyników wyszukiwania (po lewej informacja o stronie i obraz strony). Najechanie kursorem na jeden z wyników pokazuje kategorie wiążące go z innymi wynikami.
Quintura działa mniej spektakularnie (zobacz): tworzące się dynamicznie chmury tagów nie są tak widowiskowe jak w Kartoo. Chmurka jest jednak bardziej dynamiczna niż w Kartoo: w zależności od tego, który tag aktywujemy, niektóre znikają, pojawiają się nowe, zmienia się hierarchia.Czymś naprawdę wyjątkowym jest aplikacja TOUCHGRAPH. Jest to nie tyle wyszukiwarka, co nakładka na wyszukiwarki: Google i wyszukiwarkę Amazona. Organizowanie mapy trochę trwa, ale jest to naprawdę bardzo efektowne. Poza mapką otrzymujemy zestawienie cen dla produktu związanego z poszukiwaną kategorią i informacje o wskazanych produkcie:
touchgraph
Touchgraph – wyniki wyszukiwania dla „Chaka Khan” w Amazonie
Wyniki wyszukiwania organizowane są w kategorie także przez Clusty, ale wyniki wyszukiwania nie są przez tą wyszukiwarkę podawane w obrazowy sposób: po lewej stronie wyników wyszukiwania dostajemy listę kategorii powiązanych (czasem dość swobodnie) z poszukiwanym terminem (zobacz przykład).Innym sposobem wizualizacji wyników wyszukiwania jest prezentowanie obrazów stron w postaci miniatur. Google nie daje takiej możliwości, istnieją jednak takie dodatki do przeglądarek, które na to pozwolą. Dla Firefoxa i Internet Explorera jest to GooglePreview dostępny na przykład tutaj:
google preview
Tak wygląda prezentacja wyników wyszukiwania z włączonym GooglePreview. Wyłącza się go przez kliknięcie na zakreślony znaczek w prawym dolnym rogu.
Poza tym istnieją wyszukiwarki, które prezentują wyniki w postaci miniaturek obrazów stron lub pozwalają na podgląd ich zawartości. Przykładem pierwszej z tego rodzaju wyszukiwarek jest Pagebull:
pagebull
Pagebull przedstawia wyniki w postaci tabelki z miniaturkami w zdefiniowanym przez użytkownika formacie. Najechanie myszką na „i” wywołuje m.in. informacje o stronie.
Korzystanie z Pagebull wymaga jednak niestety sporo cierpliwości i szybkiego komputera oraz sporego ekranu.
Na podgląd zawartości stron w oknie z wynikami wyszukiwania pozwala Snap. Snap ma poza tym jeszcze jedną interesującą funkcję: tzw. SnapShots pozwala na dołączenie do strony internetowej podglądu zawartości stron, do których prowadzą linki na naszej stronie (tak jak na przykład na niniejszym blogu). Jakość wyników wyszukiwania nie jest zadowalająca, ale SnapShots jest całkiem przydatny.AM.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.