Federacja Bibliotek Cyfrowych

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych to znakomity polski serwis wyszukiwawczy umożliwiający orientację w zasobach polskich bibliotek cyfrowych. Aktualnie FBC pomaga odnaleźć teksty z blisko 20 najważniejszych polskich bibliotek cyfrowych. Wyszukiwarka indeksuje łącznie prawie 100 000 pozycji bibliotecznych a w najbliższych planach jest blisko 1000 kolejnych.

Wielkość zasobów, do których mamy ułatwiony dostęp dzięki FBC, to oczywiście zasługa nie tylko samej wyszukiwarki, ale instytucji odpowiedzialnych za digitalizację zbiorów. FBC jednak dzięki temu, że prezentuje także informację o zbiorach przeznaczonych do digitalizacji, pozwala na uniknięcie powtórzeń tytułów i znacząco wspiera tym samym instytucje odpowiedzialne za tworzenie bibliotek cyfrowych, wspomagając koordynację ich pracy. Istnienie zintegrowanego systemu wyszukiwawczego obejmującego zbiory cyfrowe jest jednak przede wszystkim nieocenioną pomocą dla tzw. zwyczajnych użytkowników.

Jak działa FBC z punktu widzenia „zwyczajnego użytkownika”? Po wejściu na stronę główną, możemy wybrać, czy przeszukujemy zasoby już opublikowane, czy przygotowywane do digitalizacji. Przeszukiwać zbiory możemy według: opisu, tytułu, autora, tematu, słowa kluczowego, wydawnictwa, daty publikacji, formatu itd. Oczywiście możemy także wybrać, czy chcemy przeszukiwać wszystkie zasoby FBC, czy tylko część bibliotek.

FBC działa bardzo szybko i – co bardzo wygodne – podpowiada możliwe do wprowadzenia w oknie wyszukiwania hasła. W opcji zaawansowanej oczywiście można wprowadzić kilka warunków wyszukiwania jednocześnie przy zastosowaniu funktorów AND i OR. Możemy też samodzielnie posłużyć się odpowiednimi funktorami w oknie wyszukiwania zaawansowanego. FBC akceptuje znaki maskujące, operatory Boole’owskie i trochę innych operatorów w formie właściwej dla systemu Lucene. Pełna lista jest dostępna tutaj.

Federacja Bibliotek Cyfrowych - okno wyszukiwania

Federacja Bibliotek Cyfrowych – okno wyszukiwania z listą źródeł i informacją o ilości zarchiwizowanych dokumentów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są bardzo czytelnie: dostajemy link do dokumentu, informację o bibliotece, z której pochodzi dokument oraz – w opcji „widok rozbudowany” – informację o stopniu zgodności wyniku z zapytaniem i listę słów kluczowych. Nad listą wyników mamy także linki do GoogleBooks, OAlster i Scientific Common Search. Kliknięcie na któryś z tych linków przenosi nas do listy wyników dla naszego zapytania w jednej z tych wyszukiwarek.

FBC - prezentacja wyników wyszukiwania

FBC – prezentacja wyników wyszukiwania

Rozwojem FBC zajmuje się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Informację o FBC przysłał nam Pan Marcin Werla, dziękujemy i pozdrawiamy :).

AH., AM.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.