Katalogi Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Katalogi Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

Nieuchronnie zbliża się 30 kwietnia kolejnego roku a zatem musimy podjąć decyzję o OPP, której konto zasilimy 1% naszego podatku. Gdzie możemy szukać list OPP, informacji o ich działalności i raportów finansowych?

Możemy skorzystać tylko z dwóch serwisów: serwisu rządowego (bopp.pozytek.gov.pl/) i z wyszukiwarki na portalu organizacji pozarządowych (bazy.ngo.pl). W pierwszym z nich trafimy na bardzo szczegółowe dane o działalności poszczególnych OPP w formie składanych przez nie raportów (pliki .pdf, .doc z raportami merytorycznymi, .xls z raportami finansowymi). Dane są szczegółowe, niestety prezentowane w fatalny, nieuporządkowany sposób. Bazy NGO zawierają dane mniej szczegółowe, ale w gruncie rzeczy wystarczające do oceny działania OPP. Dane są prezentowane w dużo bardziej przyjazny sposób: przede wszystkim są uporządkowane na stronie internetowej – czytelnik nie jest zmuszony do brnięcia przez dokumenty z raportami.

Serwis rządowy zawiera szczegółowe raporty finansowe i merytoryczne (oczywiście o ile zostały złożone…). Możemy w ten sposób sprawdzić wiarygodność OPP. Bazy NGO zawierają informacje istotne z punktu widzenia osób podejmujących decyzję o przekazaniu środków na konto organizacji. W bazie NGO znajdziemy często bardziej przyjazny opis historii funkcjonowania organizacji, misji i ogólnych celów podejmowanych działań.

Wizytówki OPP zawarte w obu serwisach są komplementarne. W obu brakuje nieco subtelniejszych metod wyszukiwania niż tylko wg klasyfikacji zadań z ustawy o o działalności pożytku publicznego, lokalizacji i nazwy OPP.

AM.

Przykładowe wizytówki wybranej OPP w serwisie NGO i rządowym:

OPP - NGO

OPP - NGO

OPP

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

2 komentarze

TorrentyData wysania12:06 pm - Kwi 23, 2009

Bardzo dobry opis. Serwisy naprawdę potrzebne.

TorrentyData wysania12:06 pm - Kwi 23, 2009

Bardzo dobry opis. Serwisy naprawdę potrzebne.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.