The Bibliographic Ontology – semantyka do opisu bibliograficznego

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

The Bibliographic Ontology – semantyka do opisu bibliograficznego

Na blogu Frédéricka Giasson znalazła się informacja o opublikowaniu semantyki dla pozycji bibliograficznych (BIBO). Zgodnie z informacjami podanymi przez autora bloga (i jednocześnie współautora ontologii BIBO) ontologia ta zostanie wykorzystana przez Zotero w opisie dokumentów.

BIBO generalnie odpowiada intuicjom odnośnie kategorii potrzebnych do opisu pozycji bibliograficznych. Pełny opis kategorii i mapowania można znaleźć tutaj. Oczywiście ontologia BIBO jest powiązana z całkiem popularnymi już FOAF i DC.

Popularyzacja dodawania opisu BIBO z pewnością ułatwiłaby poszukiwanie informacji bibliograficznych w sieci. Mielibyśmy swobodny dostęp do powiązanych (mówimy wszak o sieci semantycznej) danych z różnych serwisów, które następnie dzięki Zotero byłyby automatycznie zapisywane z całym potrzebnym zakresem informacji.

Swoboda dostępu byłaby dodatkowo o tyle większa, że informacje zapisane w BIBO mogłyby być także pozyskiwane automatycznie. Taki jest cel stosowania zunifikowanego i odpowiadającego ustalonym formalnym wymaganiom języka opisu zawartości dokumentów: żeby „znaczenie” zawartości dokumentu mogło być mechanicznie odczytywane i opracowywane.

AM

Zemanta Pixie

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.