Kinia – katalog informacji naukowej

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Kinia – katalog informacji naukowej

Kinia (Katalog Internetowy Nauki o Informacji) to otwarty (moderowany) katalog polskich stron internetowych, które poświęcone są dość szeroko rozumianej informacji naukowej. Projekt jest realizowany przez czterech pracowników Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Kinia

Zasadniczym celem projektu jest uporządkowanie linków do stron według systemu dziesiętnego Deweya. Zasoby serwisu zapewne dalekie są jeszcze do wyczerpania całego zakresu interesujących stron dotyczących informacji naukowej, ale katalog jest otwarty, każdy może dodać link (mi się to nie udało, ponieważ wszystkie strony, które właśnie próbowałem dodać znajdowały się już w serwisie).

Zasoby Kinii można przeglądać przez katalog oraz wyszukiwarkę. Wyniki wyszukiwania mogą być porządkowane wg PageRank strony, alfabetycznie lub według popularności.

W Kinii brakuje (chyba nie tylko mi) trochę „nowoczesności”. Wśród opinii o Kinii znajduje się recenzja z prezentacji tego projektu na konferencji Wikimedia 2007: wg autora Kinia ma – wbrew deklaracjom autorów – chyba zbyt mało społecznościowy charakter i chyba generalnie mało „webdwazerowy”. Zgodziłbym się z autorem tej opinii, zaznaczając jednocześnie, że nie dyskredytuje to w żadnym wypadku wartości tego projektu. Uzupełnienie Kinii choćby o podstawowe w aplikacjach Web 2.0. możliwości społecznościowego (a nie jedynie centralnego) moderowania, oceniania i dodawania różnego rodzaju treści, wzbogaciłoby serwis, który ma w tej chwili spory potencjał rozwoju.

AM.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

2 komentarze

Petrus EquusData wysania9:49 pm - Mar 14, 2008

Autorami projektu KINIA są:
mgr Grzegorz Gmiterek, mgr Sebastian Kotuła, mgr Jarosław Pacek oraz mgr Piotr Zieliński

Petrus EquusData wysania9:49 pm - Mar 14, 2008

Autorami projektu KINIA są:
mgr Grzegorz Gmiterek, mgr Sebastian Kotuła, mgr Jarosław Pacek oraz mgr Piotr Zieliński

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.