Wybory, wybory, wybory…

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Wybory, wybory, wybory…

Moim faworytem w wyborach prezydenckich w USA był i zapewne będzie nadal …portal politifact.com. Portal politifact.com zajmuje się weryfikacją opinii, uwag, zarzutów, obietnic itp. wygłaszanych przez polityków amerykańskich; zajmuje się wyręczaniem wyborców i sprawdzaniem informacji, do których odwołują się kandydaci w wyborach prezydenckich w USA. Chcąc nie chcąc kandydaci przed wyborami składają wyborcom propozycje, polemizują odwołując się do faktów, zarzucają coś swoim oponentom. Czasem sprawdzić informacje jest trudniej, czasem łatwiej, ale zysk zawsze jest ten sam: wyborcy mają duże ułatwienie, jeśli interesuje ich ocena wiarygodności kandydata. Weryfikacja twierdzeń wygłaszanych przez kandydatów prowadzona jest „na bieżąco”, choćby w trakcie debaty telewizyjnej (link). Oceny stopnia prawdziwości wypowiedzi nie są zero-jedynkowe, ale dopuszcza się także „raczej prawdziwe”, „na wpół prawdziwe”, „raczej fałszywe”. Dzięki temu udaje się ocenić także wzajemne zarzuty oparte na różnego typu niedomówieniach, insynuacjach, sugestiach. Kliknijcie i sprawdźcie sami.

W Polsce jest przynajmniej jeden portal, który miał przenieść taki wzorzec postępowania na lokalny grunt (http://wladzomierz.pl/). Niestety jest to bardzo (a nawet bardzo bardzo) ubogi i daleki krewny wzorca amerykańskiego zajmujący się wyłącznie analizą tzw. obietnic wyborczych. Z drugiej strony, trudno nie odnieść wrażenia, że w debacie publicznej w naszym kraju istnieje raczej nieduże zapotrzebowanie na odpowiednią jakość informacji i bardzo nikła potrzeba ich weryfikacji. A szkoda.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.