Ubiquity – nowy dodatek do Firefoxa

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Ubiquity – nowy dodatek do Firefoxa

W tej chwili jeszcze prototyp, ale całkiem obiecujący – Ubiquity to program pozwalający na wykonywanie operacji na różnych stronach internetowych przy pomocy pisemnie wydawanych komend. Ubiquity jest dodatkiem do najnowszej wersji Firefoxa, niestety nie działa z wersjami 2.x i wcześniejszymi.

W czym konkretnie pomóc nam może Ubiquity? Podstawowa zaleta Ubiquity nie polega na tym, że możemy przy pomocy uproszczonych komend przenosić się między różnymi serwisami internetowymi. Podstawowy zasób komend pozwala usprawnić kilka ważnych działań: sprawdzanie lokalizacji, sprawdzanie definicji terminów, przekład prostych wyrażeń, sprawdzanie definicji w Wikipedii i paru innych. Na przykład, żeby sprawdzić lokalizację geograficzną jakiegoś miejsca, wystarczy zaznaczyć odpowiedni fragment na stronie internetowej i wcisnąć skrót klawiszowy uruchamiający Ubiquity – w oknie Ubiquity otrzymamy wtedy kilka propozycji: linki z wyszukiwarki Google i Yahoo, link do Wikipedii oraz obraz z GoogleMaps. Wygodne w tym przypadku jest to, że nie musimy nawet wprowadzać żadnej komendy, ponieważ Ubiquity rozpoznaje zaznaczoną nazwę jako nazwę geograficzną i domyślnie proponuje obraz mapy.

Ubiquity zatem zasadniczo nie tyle przenosi nas między różnymi serwisami, co integruje ich zawartość i pozwala naprawdę poważnie podnieść funkcjonalność przeglądarki.

Poza standardową listą komend, mamy do dyspozycji bardzo rozbudowaną listę komend stworzonych przez użytkowników. Służą do bardzo różnych celów. Ich instalacja jest bardzo prosta. Względnie łatwe jest też „uczenie” Ubiquity nowych poleceń – możliwość rozszerzeń zakresu wedle własnych potrzeb jest wielką zaletą tej aplikacji.

Polecam zapoznanie się z opisem i filmem ilustrującym działanie tego dodatku do Firefoxa.

AM.

Reblog this post [with Zemanta]

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.