Smog

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Smog

Problem gorący, a nawet parzący. Otaczające nas powietrze okazuje się, szczególnie zimą, po prostu trujące. Są dni, w które najlepiej byłoby zminimalizować lub zupełnie unikać wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu, ze zwyczajnymi spacerami i wietrzeniem mieszkań włącznie. Skąd możemy pozyskiwać informacje na temat zagrożeń?Organy władzy publicznej są zobowiązane do informowania mieszkańców dopiero przy tak dramatycznym przekroczeniu norm, że dla własnego bezpieczeństwa sami powinniśmy zadbać o codzienny odpowiedni standard poinformowania. Dobrym źródłem informacji mogą być dla nas strony wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Na przykład strona opolskiego WIOŚ. Znajdziemy tam linki do wyników pomiarów zanieczyszczeń ze stacji pomiarowych umiejscowionych na terenie województwa opolskiego. Wybieramy najbliższą stację i analizujemy wyniki.

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą skorzystać z dużego ułatwienia, tzn. z aplikacji pobierających dane ze stacji monitorujących i prezentujących je w widgecie na pulpicie. Korzystam z aplikacji Zanieczyszczenie powietrza, do wyboru jest jednak jeszcze kilka pokrewnych. Po instalacji wystarczy dodać widget do pulpitu, wybrać stację monitorowania. Dane aktualizują się automatycznie.

Z życzeniami, żebyśmy jak najrzadziej oglądali po wyjściu z domu takie widoki:

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.