Podstawowe funkcje Google

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Podstawowe funkcje Google

Użytkownicy Google nadspodziewanie często zapominają o prostej, podstawowej zasadzie pozwalającej wyeliminować trochę śmieci z listy wyszukiwania: korzystaj z różnych możliwości wyszukiwarki. W trakcie szkoleń okazuje się, że nie wszyscy pamiętają/wiedzą o podstawowych funkcjonalnościach wyszukiwarki Google, więc krótko przypominam raz jeszcze o kilku najważniejszych funkcjach – operatorach wyszukiwania zaawansowanego, których używanie oszczędza czas i ułatwia dotarcie do potrzebnych źródeł.

Po pierwsze, AND pomoże Ci, jeśli potrzebujesz mieć linki do źródeł, w których występują oba użyte w zapytaniu wyrażenia: np. Adam AND Nowak.
Po drugie, OR pomoże Ci, jeśli chcesz, żeby na liście wyników znalazły się linki do stron, na których znajdzie się jeden lub drugi termin.
Po trzecie, pozwoli Ci wyeliminować wyrażenia zbędne, a pojawiające się często.
Po czwarte, jeśli weźmiesz jakieś wyrażenie w cudzysłów, to lista wyników będzie zawierała wyłącznie linki do stron, na których pojawią się pełne zwroty wzięte w cudzysłów. Na przykład, jeśli wprowadzisz zapytanie „Adama Nowaka”, znajdziesz wyłącznie strony, na których znajduje się imię i nazwisko AN w dopełniaczu.
Po piąte, jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do określonej domeny, użyj operatora site. Na przykład: Adam Nowak site:uni.opole.pl wyszuka terminy Adam Nowak wyłącznie na stronach w domenie uni.opole.pl.
Po szóste, najważniejsze: łącz ze sobą operatory. Jeśli masz dużo zbędnych linków z konkretnej domeny, napisz -site:adres_domeny – w ten sposób wykluczysz te linki z listy wyszukiwania. Jeśli niepotrzebne linki pochodzą z dwóch domen wpisz -site:adres_domeny1 -site:adres_domeny2. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do dwóch domen wpisz: wyszukiwany termin site:adres_domeny1 OR site:adres_domeny2.
Pamiętaj, po powierzchownym przejrzeniu wyników po wprowadzeniu zapytania, zobacz, jakie wyniki Ci przeszkadzają, w jaki sposób możesz ograniczyć ilość linków zbędnych przy użyciu tych podstawowych operatorów. Operatorów wyszukiwania zaawansowanego możesz używać w dowolnych wyszukiwarkach Google – Google Scholar, wyszukiwarce grafiki i innych.

 

Zamiast wpisywać operatory ręcznie, możesz skorzystać z graficznej wersji wyszukiwania zaawansowanego. To będzie jednak utrudniało szybką bieżącą korektę zapytania.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.