Podstawowe funkcje Google cd.

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Podstawowe funkcje Google cd.

Dwa uzupełnienia do poprzedniej notatki o operatorach wyszukiwania zaawansowanego w Google. O jednym zapomniałem, o drugim źle myślałem. Po pierwsze, operator numrange – pozwala odnaleźć liczby ze wskazanego przedziału. Używa się go tak: numrange:n..m. Na przykład: godzilla numrange:1990-1999 lub po prostu godzilla 1990..1999 – gdy chcemy znaleźć informacje o filmie o Godzilli z lat 90-tych, dokładnie nie pamiętamy, z którego roku. Uprzedzam, operator bardzo mało efektywny na przykład przy poszukiwaniu przez Google artykułów w cenach w oczekiwanym przedziale, sami spróbujcie – za dużo przypadkowych wyników.

Po drugie, znak maskujący *. Tak jak to się często zdarza w wyszukiwarkach, znak ten jest rodzajem niewiadomej, zastępującej dowolną ilość innych znaków. Porównajcie sobie wyniki wyszukiwania następujących wyrażeń: Adam Nowak, Adam AND Nowak, „Adam Nowak” oraz Adam * Nowak. Ostatnie z wyszukiwań daje nam zupełnie inne wyniki niż poprzednie. Dominujące są wyniki, w których między Adam a Nowak pojawia się inny znak, inny termin. Gwiazdki możecie użyć w dowolnym miejscu, na przykład w adresie strony, jeśli strona ma różne rozszerzenia: np. Adam Nowak -site:uni.*. Znaki maskujące są bardzo przydatne w różnych wyszukiwarkach, nie tylko w Google, ale na przykład w katalogach bibliotecznych. Poza *, która zastępuje zazwyczaj dowolną ilość znaków, funkcję znaku maskującego zastępującego pojedynczy znak alfanumeryczny pełni ?. Oczywiście w różnych katalogach i wyszukiwarkach znakami maskującymi mogą być inne znaki, np. % w popularnym na uczelniach systemie USOS. Gwiazdka i znak zapytania należą jednak do najczęściej spotykanych.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.