Najpopularniejsze młodzieżowe portale społecznościowe to…

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Najpopularniejsze młodzieżowe portale społecznościowe to…

…kto zgadnie? Oczywiście, Nasza-Klasa.pl jest bezkonkurencyjna. Dzięki kilku studentom miałem jednak okazję zapoznać się z dwoma innymi bardzo popularnymi portalami społecznościowymi, z których zawartości uczniowie i studenci korzystają nad wyraz chętnie: Ściąga.pl i Bryk.pl.

Zgodnie z deklaracjami administratorów portalu Ściąga.pl:

„Ściąga.pl to najczęściej odwiedzany serwis edukacyjno-młodzieżowy w Polsce (…) Każdego miesiąca serwis odwiedza ponad 3,2 mln unikalnych użytkowników wg. badania GemiusTraffic (maj 2007 r.).”

Drugi z poznanych przeze mnie portali, Bryk.pl, nie chwali się swoją popularnością, ale muszę przyznać, że w Alexa Traffic Rank wypada naprawdę świetnie.

Co stanowi zawartość tych dwóch portali, chyba nie muszę wyjaśniać. Możemy w nich znaleźć gotową pracę, prezentację i referat na dowolny temat. W związku z tym, jeśli prowadzący zajęcia jest na tyle naiwny, że pozostawia wybór tematu studentom, niektórym z nich może się wydawać, że problem zaliczenia sprowadza się do wybrania jednej z setek opublikowanych prac: zazwyczaj zresztą napisanych bardzo źle.

Ściąga.pl zarabia między innymi na płatnej wyszukiwarce „gotowców”. Bryk.pl udostępnia wiele opcji wyszukiwania w wersji bezpłatnej – udostępnione prace można przeglądać wg kryterium oceny wystawionej przez sprawdzającego pracę nauczyciela, ilości słów itp. Serdecznie polecam przejrzenie prac z dowolnego przedmiotu humanistycznego, ocenionych na bdb. lub cel. – możemy w ten sposób przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego o jakości kadry nauczycielskiej (oczywiście zakładając, że autor pracy przyznaje się uczciwie do otrzymanej oceny).

Zaskakujące jest dla mnie to, że administratorzy portalu nie zadbali o to, żeby strony z pracami nie były indeksowane w wyszukiwarkach internetowych. Utrudniłoby to porównywanie zawartości oddawanych prac z pracami zamieszczonymi w serwisach. Zabieg taki z pewnością przynajmniej przez część użytkowników zostałby przywitany z dużą radością.

Trudno byłoby oskarżyć administratorów portalu o cokolwiek w związku z prezentacją prac (w końcu to uczniowie i studenci dobrowolnie je tam zamieszczają a regulamin portalu zwraca rzecz jasna uwagę na to, że nie można ot tak po prostu kopiować prac i przedstawiać ich jako własnych, intencje administratorów są czyste jak łza…). Zastanawia mnie jednak utrzymywanie przez nich forów dyskusyjnych w których można przeczytać „dyskusje” takie jak:

Na Sciąga.pl „dyskusji” takich jak powyższa jest dużo więcej. Dotyczą prac magisterskich, maturalnych prezentacji oraz prac licencjackich i zaliczeniowych.

AM.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

2 komentarze

AsiaxDData wysania12:19 am - Gru 2, 2008

Dużą popularnością w środowisku młodzieży odznacza się :
nasza-klasa.pl
epuls.pl
fotka.pl
photoblog.pl
http://www.myspace.com

natomiast mniejszą :
bravo.pl
mixer.pl
grono.net
bahu.com

AsiaxDData wysania12:19 am - Gru 2, 2008

Dużą popularnością w środowisku młodzieży odznacza się :
nasza-klasa.pl
epuls.pl
fotka.pl
photoblog.pl
http://www.myspace.com

natomiast mniejszą :
bravo.pl
mixer.pl
grono.net
bahu.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.