Kosmix, Addict-o-matic – zbiór (zbyt wielu) informacji

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Kosmix, Addict-o-matic – zbiór (zbyt wielu) informacji

Agregacja wyników wyszukiwania z różnych źródeł oraz tendencja do ich ograniczania na przykład do newsów (wyszukiwanie ograniczone wtedy jest do serwisów blogowych, newsowych itp.) to całkiem popularny i przydatny pomysł na serwis wyszukiwawczy. Pomysł zbierania wyników jest jednak tylko o tyle dobry, o ile serwis naprawdę pomaga poruszać się w dużej ilości informacji.

Kosmix zbiera dane z bardzo dużej ilości serwisów, grupuje je wg kategorii (Basic Facts, Reviews, Media itd.) i wyniki wyszukiwania dla poszczególnych kategorii prezentuje na jednej stronie. Można odczuć pewien nadmiar danych, mimo że są one zorganizowane.

Kosmix

Oczywiście kliknięcie na jedną ze wskazanych na górze strony kategorii pozwala zlikwidować ten nadmiar. Pozostanie spora ilość powiązanych i pogrupowanych tematycznie terminów pokrewnych, z których będziemy mieli tylko ograniczony pożytek, ponieważ nawigacja w nich jest niezbyt wygodna. Generalnie efekty wyszukiwania nie są złe, ponieważ Kosmix korzysta z danych z dobrych serwisów wyszukiwawczych, jednak mam wrażenie, że prezentacja wyników nieco utrudnia pracę i dlatego zaliczyłbym go do raczej mało udanych serwisów.
W Addict-o-matic nie ma nadmiaru informacji – jest to serwis wyszukiwania newsów. Poszukiwania obejmują serwisy blogowe, Twitter, YouTube, Digg i kilka serwisów newsowych. Jest to przykład całkiem dobrego serwisu zbierającego dane z różnych wyszukiwarek. Wyniki prezentowane są w widgetach, które można dowolnie ustawiać i w razie potrzeby wyłączać.

Addict-o-matic

Najchętniej takie rozwiązanie zobaczyłbym jednak w moim czytniku RSS – połączenie wyszukiwarki obejmującej różne serwisy i czytnika RSS. Netvibes, z którego od dawna korzystam, niestety nie daje takiej możliwości.

AM.

Zemanta Pixie

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.