Dobre praktyki informacyjne

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Dobre praktyki informacyjne

…czyli mała rzecz a cieszy: o udanych pomysłach na politykę informacyjną (w trybie urlopowym).
Frankenjura to piękne pasmo górskie w północnej części Bawarii, znane przede wszystkim jako znakomity rejon wspinaczkowy. Na dość dużym obszarze zlokalizowanych jest ogromna ilość sektorów wspinaczkowych z wielką ilością ciekawych dróg. Niezbędnikiem pozwalającym na poruszanie się w tym rejonie jest dwutomowy przewodnik wspinaczkowy, każdy tom po blisko 600 stron, aktualizowany co mniej więcej dwa lata. To jest standardowa sytuacja. Ponadstandardowe są dwa inne rozwiązania, raczej niskokosztowe, które bardzo mi się podobają.
Po pierwsze, przy parkingach zlokalizowanych przy drogach podejściowych do sektorów wspinaczkowych (tak tak, lokalizacja parkingów ewidentnie jest dobrze przemyślana, ale to oczywiście inna sprawa) zawsze stoi duża mapa całego rejonu, czasem wzbogacona dodatkowymi informacjami. Drobiazg, ale przyjemny, ułatwiający dotarcie do skał, ułatwiający też orientację w terenie, jeśli przypadkiem się zgubiliśmy.
Po drugie, większość skał jest oznaczona w taki sposób:
Jest to jednoznaczne i skuteczne wskazanie, czy w danym miejscu istnieją jakiekolwiek ograniczenia wpinaczkowe. Jeśli istnieją jakieś ograniczenia, na przykład ze względu na gniazdowanie ptaków, należy się oddalić i poszukać innego ciekawego miejsca (szkoda, że niestety wszędzie zdarzają się osoby, które ignorują takie wskazania…). Inne metody, popularne w Polsce, oznaczania takich miejsc to: podanie informacji na forum wspinaczkowym, przyczepienie kartki papieru w folii, ogrodzenie całego terenu płotem. Zdecydowanie bardziej podoba mi się pomysł niemiecki, ze względu na skuteczność.
[AM]

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.