Zemanta – wspomaganie blogowania

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Zemanta – wspomaganie blogowania

Zemanta jest programem wspierającym pisanie artykułów w blogach. Zemanta w oparciu o analizę zawartości wpisu, sugeruje linki do stron, linki do innych artykułów lub zdjęcia. Aplikacja ta jest zintegrowana z platformami Blogger i Typepad oraz WordPressem. Żeby móc wypróbować jej możliwości (niestety przede wszystkim dla wyrażeń angielskich), należy zainstalować dodatek do Firefoxa. Firefox automatycznie rozpoznaje typ bloga.

Sugerowane linki i zdjęcia pochodzą z najpopularniejszych blogów i serwisów typu Flickr.com. Mimo że analiza semantyczna zawartości wpisu jest przeprowadzana dla języka angielskiego, sugerowane artykuły i linki związane z wytypowanymi przez program Zemanta słowami kluczowymi są całkiem trafne. Z grafiką także bywa nieźle, oczywiście zależy to od tematyki wpisu.

Zemanta

(kliknij, żeby powiększyć)

Żeby dodać link do artykułu lub grafiki, wystarczy na kliknąć na odpowiednią pozycję. Wtedy w dolnej części wpisu pojawi się niewielki box z grafiką lub tytułem artykułu i linkiem do niego. Linki do stron związanych z wybranymi przez aplikację słowami kluczowymi to – zazwyczaj do wyboru – link do strony domowej rozpoznanego serwisu internetowego (np. Blogger, Zemanta itd.) lub do strony z odpowiednim hasłem na Wikipedii. Wybranie linka nie wstawia kolejnego boxu na dole wpisu, lecz automatycznie tworzy link ze słowa kluczowego.

AM

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.