Web 3.0, portal społecznościowy i poszukiwanie informacji – BAAGZ

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Web 3.0, portal społecznościowy i poszukiwanie informacji – BAAGZ

Zastosowanie portali społecznościowych typu del.icio.us, YouTube i różnych serwisów blogowych do wyszukiwania informacji jest dziś czymś zupełnie naturalnym (i całkiem efektywnym). Autorzy serwisu BAAGZ uznali, że można podnieść efektywność wykorzystania serwisów społecznościowych w poszukiwaniu informacji przez połączenie portalu społecznościowego z semantyczną wyszukiwarką i opartą na niej zasadą wiązania użytkowników serwisu przez identyfikację podobnych zainteresowań.

W serwisie Baagz użytkownicy zapisują linki do polecanych stron, linki do plików na YouTube i Flickr, plików muzycznych, feedów RSS. Zebrane linki mogą być opisane tagami i innymi adnotacjami. Zbierane informacje i linki do nich mogą być grupowane w kategorie.

Portal na pierwszy rzut oka nie różni się znacząco od innych portali społecznościowych tego typu. Zgodnie z założeniami, Baagz ma jednak być wyjątkowy, ponieważ jest ukierunkowany na poszukiwanie i wymianę informacji. Jego wyjątkowość ma być zapewniona przez zastosowanie w Baagz semantycznej wyszukiwarki Exalead. Niestety nie udało mi się dostrzec wielkich korzyści z rozwiązań zastosowanych w Baagz. Używa się go raczej z trudem, ze względu na ociężałą grafikę.

Baagz

AM

Zemanta Pixie

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.