TextMap – informacje z mediów amerykańskich

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

TextMap – informacje z mediów amerykańskich

TextMap to bardzo interesujące narzędzie do analizy zawartości serwisów informacyjnych – niestety jedynie amerykańskich. System automatycznie przyporządkowuje termin użyty w zapytaniu do odpowiedniej kategorii (osoba, państwo, miasto, firma, tytuł – np. profesor, senator, historia itp., nazwę leku itd.) i wskazuje statystyczne zależności z innymi terminami z ustalonej kategorii oraz z terminami właściwymi dla innych kategorii.

Na przykład, dla zapytania „Woody Allen”, otrzymujemy taką listę wyników:

TextMap

System, na podstawie analizy zawartości artykułów w serwisach informacyjnych tworzy przede wszystkim dwa rodzaje sieci: sieć zależności między terminami danej kategorii przedstawia pod postacią graficzną (siła powiązania jest także przedstawiona graficznie) a sieć zależności między terminami różnych kategorii opatrzona jest wynikiem analizy siły powiązania. „Juxtaposition of…” wskazuje na popularność powiązanego terminu z obcej kategorii (niebieski pasek) oraz częstotliwość współwystępowania terminu z terminem wyszukiwanym (pomarańczowy pasek).

Poza tymi informacjami dostajemy także linki do aktualnych artykułów oraz analizę historyczną zależności terminów w różnych okresach czasu a także geograficzny rozkład popularności terminu.

TextMap udziela także odpowiedzi na proste pytania zadane w języku naturalnym:

TextMap

krótkie odpowiedzi pochodzą najczęściej z Wikipedii i są linkami do odpowiednich artykułów.

AM.

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.