TalkDigger – poszukaj dyskusji na temat…

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

TalkDigger – poszukaj dyskusji na temat…

Od dłuższego już czasu próbuję dociec, czemu służy i jak działa serwis TalkDigger (wtedy gdy akurat działa…). TalkDigger, to widać na pierwszy rzut oka, na pewno jest serwisem społecznościowym i wyszukiwawczym. Na pierwszy rzut oka jest też serwisem o mało przejrzystej zasadzie działania. Jego zadaniem ma być wyszukiwanie dyskusji (na forach i blogach, serwisach Web 2.0. oraz w samym TalkDigger), jednak ze względu na mało wygodny interfejs bardzo trudno po kilku próbach uznać go za serwis użyteczny. Z racji tego, że autorem serwisu jest związany z Zitgist Frederick Giasson, postanowiłem uwierzyć, że TalkDigger nie jest zupełnie do niczego, a znajduje się po prostu w dość wczesnej fazie rozwoju.

Jak wygląda wyszukiwanie w TalkDigger i czego możemy się spodziewać w wynikach? W oknie wyszukiwania wpisujemy interesujący nas termin lub frazę. Do wyboru mamy następujące obszary wyszukiwania: Conversations, URLs, Tags, Comments, Users. Poszukiwanie w obszarze „Conversations” daje taki efekt:

TalkDigger

Mamy zatem listę wyników. Co możemy z nią zrobić? Kliknięcie w interesujący nas nagłówek doprowadzi nas do strony z listą linków do stron, na których znajdują się odwołania do wybranego linku. Mamy do dyspozycji podgląd wskazanych stron, co ułatwiałoby orientację w liście wyników, gdyby ów podgląd działał. Niestety działa rzadko.

TalkDigger

Wybór stron wskazanych w liście wyników jest zazwyczaj relewantny do zapytania, ale nie do końca. Nie wiem, dlaczego na liście linków powiązanych z wybranym konkretnym wpisem na blogu, pojawiają się strony na zupełnie inny temat.

Idea TalkDigger jest taka: pokazać powiązania między stronami internetowymi i – dodatkowo – dać platformę do dyskusji na temat wybranych stron, wpisów na blogach itp. Dodatkowo dyskusje mogą być śledzone, śledzone mogą być też odpowiedzi na wpisy na blogach. Efektywne korzystanie z TalkDigger wymaga rejestracji – śledzenie reakcji na strony www i dyskusje blogowe wymaga założenia własnego profilu, w którym zapisywane będzie to, co śledzimy.

Dodatkowym atutem TalkDigger jest eksport treści dyskusji do ontologii SIOC. Założenie konta generuje także plik FOAF z danymi wpisanymi w profilu. Zakładając profil możemy także podać adres istniejącego pliku FOAF, na podstawie którego automatycznie uzupełniony miał być cały profil. Niestety mimo wielu prób nie udało mi się tego dokonać – TalkDigger niestety nie potrafił uzupełnić profilu w oparciu o podany plik FOAF z moimi danymi personalnymi.

Pomysł wydaje się całkiem interesujący. Niestety poważnym mankamentem projektu jest bardzo powolne działanie serwisu – przypomina funkcjonowanie portalu Nasza-Klasa.pl przed paroma miesiącami. Trzeba wyjątkowej cierpliwości, żeby z TalkDigger się bliżej zapoznać, korzystać z niego niestety się praktycznie nie da. Zainteresowanym polecam przejrzenie przynajmniej plików pokazujących zastosowanie TalkDigger. Niestety mam wrażenie, że autor TalkDigger przestał rozwijać swój projekt i stąd niska funkcjonalność tego serwisu.

AM

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.