Nie wystarczy znaleźć…

Artur Machlarz ByArtur Machlarz

Nie wystarczy znaleźć…

Wyobraźcie sobie taką sytuację: budzimy się któregoś dnia, włączamy komputer, siadamy do pracy… wiemy, że ściągaliśmy kiedyś artykuł, który dziś będzie dla nas ważny, ale gdzie on jest… tak, w tym katalogu, tylko że w tym katalogu mam 1000 nieuporządkowanych plików*. Kiedy popełniliśmy błąd? Przy dziesiątym pliku? Setnym? Moim zdaniem przy pierwszym. Brak przemyślanego od początku porządku w dokumentach mści się brakiem czasu. Tracimy czas szukając czegoś, co już kiedyś znaleźliśmy.
Metod porządkowania zbiorów dokumentów jest dużo. Moim zdaniem bezkonkurencyjna jest metoda wykorzystująca odpowiednie oprogramowanie indeksujące, wyszukujące, pobierające, katalogujące, czyli wykorzystująca Zotero: fantastyczny kombajn, zintegrowany z LibreOffice i MS Office oraz przeglądarkami Firefox i Chromium (o którym zresztą już pisałem, dobrych osiem lat temu, za czasów wczesnej młodości tej aplikacji – kliknij by przeczytać).

Co może Zotero? Zotero może dużo:
– pobierać pliki wraz z uporządkowanym opisem bibliograficznym
– wstawiać przypisy w dokumentach tekstowych
– wprowadzić porządek do naszych zbiorów, pod warunkiem, że sami o ten porządek dbamy
– przechowywać dane w chmurze
– przechowywać nasze notatki do tekstów
– tworzyć bibliografie
– modyfikować styl cytowania i bibliografii

I to jeszcze nie wszystko.

O metodach pracy z Zotero i jego różnych funkcjonalnościach porozmawiamy (a przede wszystkim praktycznie je przećwiczymy) na szkoleniu z wyszukiwania i zarządzania informacją naukową w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Opolskiego. Zapraszam już w listopadzie. Termin dokładny zostanie podany w przyszłym tygodniu.

* opisana sytuacja to anegdota „z życia Instytutu Filozofii UO”. A właściwa odpowiedź na pytanie „i co w tej sytuacji mam zrobić?” brzmi: „nic, zacznij od nowa”.

[AM]

O autorze

Artur Machlarz

Artur Machlarz administrator

Od 2005 pracuje jako infobroker, zajmuje się wyszukiwaniem i opracowywaniem informacji. Specjalizuje się w tworzeniu unikalnych baz danych. Jako pracownik naukowy zajmuje się modelami przetwarzania informacji w systemach rozproszonych. Lubi się wspinać i grać na kontrabasie.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.